Dişotu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dişotu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dişotu, diğer adıyla kürdan otu olarak bilinmektedir. Ülkemizde Trakya veya Batı Anadolu çevrelerinde yetişen ve bitki sapları kürdan olarak kullanılabilen bir bitki türüdür. Temmuz ya da eylül ayları arasında çiçek açmaktadır. Çiçekleri beyaz veya şemsiye şeklindedir.

Dişotu faydaları nelerdir, diş otu geleneksel inanışlarda, mesane ya da böbrek taşlarına ve bağırsak solucanlarına karşı olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda mide spazmlarına ve gaz şikâyetlerine iyi geldiği söylenmektedir. Mısır anasonu olarak da bilinen bu bitki aynı zamanda kalp çarpıntılarına iyi geldiği ve kalp damarlarını genişletici etkisi olduğu bilinmektedir. Yine geleneksel uygulamada da gargarasının diş ağrısına iyi geldiği, bitkinin sakız gibi çiğnenmesinin de pelteklik ya da dil tutukluluğu gibi problemlere iyi geldiği iddia edilmektedir. Suyuyla gözlerin yıkanması ise görmeyi arttırdığı söylenmektedir. Dişotu, mide ülseri, vitiligo, sedef gibi hastalıklara karşı önleyici ya da iyileştirici birtakım etkilerinden de bahsedilmelidir.

İçeriği: Dişotunun içerisinde reçine, sabit veya uçucu yağ, visnadin ve kellin gibi meddeler taşıyabilmektedir. İçeriğindeki bu maddelerin damar genişletici olduğunu belirtilmiş veya bu nedenle spazm çözücü özelliklerinin olduğu ve ayrıca idrar söktürücü ve taş düşürücü etki kazandığı da bilinmektedir. Dişotu, astım, bronşit, öksürük veya boğmaca dahil olmak üzere solunum yolları hastalıklarında kullanılmaktadır. Aynı zamanda kürdan otu yüksek tansiyon, düzensiz olan kalp atışı, kalp yetmezliği, göğüs ağrısa dahil olmak üzere kalp ya da kan damarlarını hastalıkları için kullanılmaktadır. Damar sertliği veya yüksek olan kolesterol içerisinde olumlu etkilere de sahip olabilmektedir. Diğer kullanım alanları da diyabet, kolik, karın krampları, böbrek taşları ya da sıvı tutulması sayılabilmektedir. Bazı karaciğer ya da safra bozuklukları için faydalı olduğu söylense de karaciğer rahatsızlığı olanların tüketmemesi tavsiye edilir. Dişotu, kadınlarda ağrılı adetlerde kullanılır. Dişotu, aynı zamanda vitiligo, sedef ve saç kıran gibi cilt sorunlarında kullanılabilmektedir. Deride oluşabilecek kızarıklık, kaşıntı ve şişlik gibi problemlerde kullanılmaktadır.

Diş otu zararı var mıdır, yüksek olan dozlarda ya da uzun bir süre kullanıldığı zamanda birtakım yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlar karaciğer problemleri, baş dönmesi, mide bulantısı, kabızlık, iştahsızlık, baş ağrısı, kaşıntı, uyku sorunları ve güneş hassasiyeti gibi yan etkilerine neden olabilmektedir. Ayrıca hamile veya emziren bayanlar için önerilmemelidir. Düşüğe neden olabilmektedir.

Dişotu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6