Şahtere Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Şahtere Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Şahtere otu, Fumaria Officinalis Latince adı olan, gelincikgiller familyasından bir bitkidir. Bu otun anavatanı Kuzey Afrika, Güney Avrupa ile Türkistan ülkeleridir. Bizim ülkemizde de hemen her yörede doğal olarak yetişir. Şahtere otunun mavimsi yeşil renkli olan çatallı yaprakları ağırlıktan yerlere eğilir. Otluk yerlerde, tarla ve bahçelerde kolayca yetişen tek yıllık bir bitkidir. Mayıs ayından Temmuz ayına kadar pembe, beyaz ve mor renkte çiçekler açar. Bunlar dalların uçlarında salkım şeklinde toplanan demetler gibi olurlar. Şahtere otunun küre şeklinde, minik ve tek tohumlu meyveleri olur.

Şahtere otu kullanımı tarihte Mısırlılara, Mezopotamya ile Roma İmparatorluğu zamanına kadar iner. Bu otun bilinen 50 kadar türü bulunmaktadır. Ancak içlerinde sadece Fumaria officinalis denilen türü şifalı özelliklere sahiptir. Bu türün karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelen etkilerinin olduğuna inanıldığı için, şahtere otu oldukça kıymetlidir. Bu ota halk arasında tilki kişnişi, sarılık otu, tavuk ayağı otu, yer safrası, yer çiçeği gibi isimlerde verilir.

Şifalı özelliği olan şahtere otunun toplanma zamanı Mayıs ayından başlar, Ekim ayına kadar devam eder. Otun kullanılan kısımları kökleri, yaprakları ve çiçekleridir. Bunların her biri farklı şekilde kurutularak kullanılır. Kurutmanın uygun koşullarda yapılması, bitkinin içeriğindeki faydalı yağların kalitesini düşürmez. Bu nedenle Uzman kişiler tarafından kurutulmuş şahtere otu kullanımı çok önemlidir.


Şahtere otu kullanımı


Bu otun çayını, tentürünü ve kremini kullanarak çeşitli sorunlara çare bulabilirsiniz. Aynı zamanda otun içeriğinde bulunan fumarik asit, potasyum tuzları ve tanen oldukça zengin olduğundan, tıbbi ilaçların bir kısmında kullanılmaktadır. Özellikle idrar söktürücü, tansiyon düşürücü, cilt sorunlarını giderici, zayıflatıcı, kan temizleyici, sarılığın tedavisi ve karaciğer hastalıkları tedavisi şahtere çayı sayesinde desteklenmektedir. Eğer şahtere otu uygun koşullarda kurutulmuş, kapalı olarak cam kavanozda saklanmış, kuru ve serin bir yerde tutuluyorsa, raf ömrü 1 yıl kadardır. Diğer şifalı bitkiler gibi bu otunda bilinen yerlerden, güvenilir yerlerden alınması tavsiye edilir. Şahtere otu çayı kaynar suyun içinde demleme yoluyla hazırlanır. 1 çay kaşığı otu 1 bardak sıcak suyun içinde demleyebilirsiniz. Çayın kaynatılarak hazırlanması sakıncalıdır. Çayı soğuk olarak 4 saat aralıklarla 1 çay bardağı kadar içebilirsiniz. Kabızlık sorunu çekiyorsanız, özellikle bu bitkisel çayı kullanabilirsiniz. Ancak bir Uzman desteği almanız daha doğru olacaktır.

Şahtere Otu Yorumları

soru

Çeliksu

23 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba Şahtere otunun cilt kırışıklıklarına ve cilt sorunlarına iyi geldiğini söylemişsiniz ama bunu cilt üzerinde nasıl kullanabiliriz. Cilde direk otu çiğ olarak mı sürücez yoksa çay yaparak yaptığımız çayı mı süreceğiz?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kapari Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kapari Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Dere Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dere Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Andız Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Andız Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6