Kına Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
08 Temmuz 2024

Kına Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kına Otu

Kına otu, asıl adıyla "kına kına" olarak bilinir. Her ne kadar "ot" olarak adlandırılsa da aslında bir ağaç türüdür. Kına kına ağacının gövdesi, kabuk ve kök kısımları çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Jamaika, Hindistan, Venezuela, Kolombiya, Peru ve Ekvador gibi tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Kına kına ağacının toprak üstünde kalan kısımları kesilerek, odunlarının kabuk kısımları kullanılır. Odun kabukları soyularak güneşte kurutulur. Kullanılacağı zaman toz haline getirilir ve bu toz, kök boyası olarak da kullanılabilir.

Kına Otunun Kullanım Alanları

 • Kına kına ağacının kabuğu, damarları genişletici özelliğe sahip olduğundan tansiyon düşürücü bir etkiye sahiptir. Ayrıca kalpteki elektriksel iletimi baskılayarak kalp ritmini düzenleyebilir. Kalp ağrısı ve çarpıntı gibi durumlar için kullanılabilmektedir.
 • Hamile olan kişilerde rahim kaslarının kasılmasını sağlayarak erken doğumu tetikleyebilir ve hamilelikte kullanımında bebekte anomalilere neden olabilir. Bu nedenle gebelerin kullanması sakıncalıdır.
 • Kına kına, sıtma mikrobuna karşı son derece etkili olup sıtma tedavisinde kullanılır. İçeriğindeki "kinin" adı verilen madde, sıtmanın nedeni olan Plasmodium virüsünü öldürür. Ayrıca, santral sinir sistemi üzerinde etkili olduğundan ateş düşürücü özelliği de bulunmaktadır.
 • Nevralji ve grip gibi bulaşıcı hastalıklarda da kullanım alanı bulunmaktadır. Kinin adlı maddenin acı olmasından dolayı iştah açıcı ve gribal hastalıklarda kuvvet ve direnç verici bir etkiye sahiptir.
 • Ağrılarda ve iyileşmenin hızlandırılmasında etkilidir.
 • Cilt kaşıntılarında son derece etkilidir.
 • Tifo hastalığının tedavisinde kullanılır.
 • Kinin maddesi taşikardi tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Ağır ve mikrop içeren bakteri ve virüs kaynaklı hastalıkların sürecini kısaltır.
 • Ayrıca kına otunun en büyük özelliği kan yapıcı bir etkiye sahip olmasıdır. Kan yapıcı kür için yarım kilo çekirdekli siyah üzüm çekirdekleri ezilinceye kadar havanda dövülerek, 5 bardak su ve 20 gram kına otu ile kısık ateşte 4 bardak su kalıncaya kadar kaynatıldıktan sonra süzülüp cam şişede buzdolabında saklanırsa ve yemek aralarında sabah ve akşam olmak üzere yarım kahve fincanı tüketilirse kansızlığa son derece iyi gelmektedir ve kansızlık için kesin çözüm oluşturmaktadır.

Kına Otunun Diğer Faydaları

 • Kına otundan elde edilen toz, saç ve cilt bakımında doğal bir boya olarak kullanılır. Saçları besler ve kepek oluşumunu engeller.
 • Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, ciltteki iltihapları azaltmada etkilidir.
 • Anti-mikrobiyal özellikleri sayesinde, küçük yaraların ve kesiklerin dezenfekte edilmesinde ve iyileşme sürecinin hızlandırılmasında kullanılır.

Sonuç

Kına otu, çeşitli tıbbi ve kozmetik amaçlarla kullanılan çok yönlü bir bitkidir. Hem geleneksel hem de modern tıpta önemli bir yeri vardır. Ancak, özellikle hamilelik döneminde ve bazı sağlık koşullarında dikkatli kullanılması gerekmektedir. Kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması önerilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İsfid

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Kına otunu ilk duyduğumda renkli ve renk veren bir ot oolduğunu adından dolayı düşünmüştüm ama baktım ki öyle bir durum yokmuş. Faydalarını incelediğimde tansiyona yyaptığı fayda tam benlik. Peki bu faydaları nedeni ile kına otunu nasıl kullanmam gerekiyor?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

İsfid,

Kına otunun faydalarından yararlanmak için genellikle çay olarak tüketilmesi önerilir. Bir çay kaşığı kına otunu bir bardak kaynar suya ekleyerek 10-15 dakika demleyebilirsiniz. Ancak, kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim, özellikle tansiyon gibi önemli bir konuda. Size uygun olan dozu ve kullanım şeklini bir uzmandan öğrenmeniz en doğru yol olur.

Sağlıklı günler dilerim,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çehre Otu Türleri ve Özellikleri

Çehre Otu Türleri ve Özellikleri

Güzel Avrat Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güzel Avrat Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebre Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebre Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kangal Dikeni Özellikleri ve Faydaları

Kangal Dikeni Özellikleri ve Faydaları

Avrat Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Avrat Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Çöven Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çöven Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Funda Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Funda Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ökse Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ökse Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?