Yoğurt Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
10 Temmuz 2024

Yoğurt Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Otu

Yoğurt otu, yüksek rakımlı bölgelerde daha yaygın olarak karşılaşılan bir bitkidir. Dik duran ve 30-60 santimetre kadar uzayabilen bu bitkinin altın sarısı renkte çiçekleri vardır. Çiçekleri, bala benzer kuvvetli bir koku yayar ve Temmuz ayında toplanır. Yoğurt otunun bir diğer adı da Kaz otu veya Çoban süzgeci olarak bilinir. Bu bitki, özellikle çiçek açma döneminde yana yatık bir şekilde durur ve sarı beyaz çiçekleri bulunur. Çalılıklarda ve yol kenarlarında yetişir. En fazla şifalı özellik taze bitkilerde bulunur. Kaz otu ya da çoban süzgeci olarak bilinen türü, kış aylarında bile kar bulunmayan yerlerde, kuru otların arasında yer alabilir.

Şifalı Özellikleri

Bu yararlı bitkinin üç türünün de şifa yeteneği aynıdır. Yoğurt otu çayı, böbrek, dalak, pankreas ve karaciğeri toksik atıklardan temizler. Lenf bezi hastalığı olanlar bu çayı her gün tüketmelidir. Ayrıca kansızlık, ödem ve böğürdeki sancılara karşı da yararlıdır. Bu çay haricen uygulandığında birçok deri hastalığına, yara, kara nokta ve kan çıbanına karşı iyi gelir. Ilık yıkamalarla yüzü gerginleştirir. Taze sıkılan suyu, hasta deriye sürülüp kurumaya bırakıldığında çok iyi sonuçlar verir.

Halk Arasında Kullanımı

Halk arasında bu bitki sara, isteri, sinir rahatsızlıkları, Kore hastalığı, idrar tutukluğu, kum ve taş rahatsızlıklarında da kullanılır. Her gün düzenli olarak gargara yapılırsa guatr ağrılarına iyi gelir. Yalnızca guatr değil, aynı zamanda tiroit bezinin işleyişinin de bu düzenli gargara ile düzeldiği gözlemlenmiştir.

Ses Telleri ve Diğer Rahatsızlıklarda Kullanımı

Son yıllarda sıkça rastlanan ses telleri hastalığı, sık gargara ve ağız çalkalamaları ile kısa sürede geçer. Bu hastalığa büyük olasılıkla bir virüs sebep olmaktadır. İsviçreli rahip Kuenzle'ye göre, tıbbın çare bulamadığı durumlarda, böbrek hastalıkları ve iltihaplarına büyük yarar sağlar. Yoğurt otu, Altınbaşak ve Sarı Ballıbaba ile karıştırıldığında şifa sağlar. 14 gün gibi kısa bir sürede etkilerini gösterir. Çay, aç karnına kahvaltı yapmadan yarım saat önce yarım fincan olarak içilir. Kalan yarısı daha sonra yudumlanarak tüketilir. Ancak ağır hastalık durumlarında çay, dört fincan şeklinde gün boyu yudumlanarak içilir.

Tarihsel ve Kültürel Önemi

Eskiden yoğurt otu, rahim rahatsızlıkları olan kadınlar tarafından sıkça aranırdı. Doğum yaklaştığı zaman hamilelerin yatağına konur ve doğumu kolaylaştıracağına inanılırdı. Anlatılanlara göre, daha sonraları Hz. Meryem ile ilişkilendirilmiş, onun da yatağına yoğurt otu koyduğundan bahsedilir. Diğer bir efsaneye göre Hz. Meryem, Hz. İsa'nın beşiğine yoğurt otundan yumuşak bir yastık yapmıştır. Bu otu eşeklerin tüketmediği için seçtiği belirtilir. Bu doğru olabilir çünkü inekler tarafından sevilerek tüketilen bu ot, domuz ve eşekler tarafından hiç tüketilmez.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Cenk

30 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba çevremizde gördüğümüz bu ot türünün yoğurt otu olduğu söylenmektedir bu Yoğurt otunun insan sağlığı açısından ne tür faydaları vardır bize bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Cenk Bey,

Yoğurt otu, diğer adıyla Galium aparine, geleneksel tıpta kullanılan bir bitkidir ve birçok faydası olduğu bilinmektedir. Bağışıklık sistemini destekleyici, idrar söktürücü, antioksidan ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, lenfatik sistemin temizlenmesine yardımcı olabilir ve cilt hastalıklarına karşı kullanılabilir. Ancak, herhangi bir bitkisel tedaviye başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim.

Sağlıklar dilerim.

2. Cevap
cevap

Varlık

Yoğurt otu, yüksek kesimler de yetişen besin değeri yüksek bir bitki çeşididir. İçerdiği besin değerleri insan vücudu için birçok faydası olur. Böbrek, dalak, karaciğer ve pankreas kanserin de vücutta oluşan toksinlerin atılmasına faydalı olur. Ayrıca idrar yolları enfeksiyonu, kansızlık, cilt hastalıkları, bağışıklık sistemini güçlendirme ve vücutta bulunan mikropları atmada faydalıdır

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ot İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ot İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Yılan Bıçağı otu

Yılan Bıçağı otu

Güncel

Gelincik Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gelincik Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?