Açlık Otu Faydaları Özellikleri ve Kullanımı
07 Temmuz 2024

Açlık Otu Faydaları Özellikleri ve Kullanımı

Açlık Otu Faydaları

Açlık otu bitkisi, köken olarak Afrika merkezli olup ülkemizde açlık otu, deve gözü ve aşrık otu gibi farklı isimlerle anılmaktadır. Açlık otunun faydaları özellikle zayıflama ve kilo kontrolü alanında öne çıkmaktadır. Günümüzde birçok kişinin karşılaştığı kilo problemine yönelik bitkisel tedaviler arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Çalışma şartları nedeniyle masa başında çalışanlar veya spor yapmaya vakti olmayan bireyler, zamanla metabolizma yavaşlaması ve kilo artışı gibi sorunlarla karşılaşmaktadır. Bitkisel yöntemler arasında en etkili olanlardan biri de açlık otudur. Açlık otu, müshil özelliği sayesinde sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olarak kısa sürede kilo vermeyi destekler. Aynı zamanda, Osmanlı hekimleri tarafından mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde de kullanılmıştır.

Açlık otunun faydalarını ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri detaylı olarak inceleyecek olursak:

Açlık Otu Faydaları ve Kullanımında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Daha önce de belirtildiği gibi, açlık otu müshil etkisi nedeniyle gün içerisinde aşırı kullanımı önerilmez. Kullanım sıklığı aralığı 10-12 saat olmalı ve günde iki defa, makul miktarlarda tüketilmelidir. Açlık otunu doğrudan tüketmek yerine, çay şeklinde hazırlayarak tüketmek böbrek rahatsızlıklarına da iyi gelecektir. Küçük bir demlikte kaynamış suya bir deste kadar açlık otunu demleyerek çay olarak tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

Genel anlamda faydaları ise şu şekildedir:
  • Vücutta bulunan yağları, özellikle karın bölgesindeki yağları yakarak kilo problemini ortadan kaldırır. Çayı gece yatmadan önce sıcak olarak içmek, bu konuda daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar.
  • Böbrek rahatsızlıklarında, özellikle böbrek kumu ve taşı olanlarda fayda sağlar. İleri yaşlarda ortaya çıkan idrar rahatsızlıklarında da etkilidir.
  • Bağırsak rahatsızlıklarında, özellikle kabızlık ve bağırsak tembelliği gibi durumlarda etkilidir. Müshil özelliği sayesinde bağırsaklarda rahatlama sağlar ve parazit gibi rahatsızlıklarda da kullanımı faydalıdır.
  • Tansiyon rahatsızlıklarında, özellikle yüksek tansiyon ve hipertansiyon hastalarında etkili olup, düzenli kullanımı tansiyon değerlerini dengede tutar.
  • Gece yatmadan önce kullanıldığında, tokluk hissi vererek gece yemek yeme alışkanlığı olanlarda fayda sağlar. Böylece gece yemek yeme isteği oluşmaz ve kilo vermek isteyenler için etkili bir bitkidir.

Açlık otu, tarihsel olarak da alternatif tıpta önemli bir yere sahiptir. Günümüzde her ne kadar birçok kişi bu bitkiden haberdar olmasa da, kullanımı oldukça eskiye dayanmakta ve yıllardır alternatif tıpta kullanılmaktadır. Ancak, her bitkisel üründe olduğu gibi, açlık otunu kullanmadan önce bir uzmana danışmak önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni