Arı Otu Tohumu Ekim Zamanı
21 Haziran 2024

Arı Otu Tohumu Ekim Zamanı

Arı otu tohumu, çok kaliteli bal veren bir bitki olmasının yanı sıra, iyi bir mera tohumu, yeşil gübre otu ve tıbbi bitki olarak da yetiştirilmektedir. Arı otunun tohumları küçük olduğu için ekim sırasında tekstür ve drenaja dikkat edilmelidir.

Toprak Hazırlığı ve Gübreleme

Ekimle birlikte, yanmış çiftlik gübresi veya toprak tahlili sonrasında hesaplanarak ekimde 6 kg saf azot (N) ve 4 kg fosfor (P2O5) kullanımı verimi artırmaktadır. Kışları sert geçen bölgelerde ilkbaharda ekim yapılmalıdır. Çiçeklenme süresini artırmak amacıyla, ekimi birkaç defada yapmak ve sulama ile vegetatif dönemi uzatarak tohum oluşumunu geciktirmek mümkündür.

Ekim Yöntemleri

Arı otu tohumunun sıraya ekiminde, sıra arası 25-30 cm olmalıdır. Dekara atılacak tohum miktarı 1,5-2 kg olup, tohumlar 2-3 cm derinliğe bırakılmalıdır. Elle serpme yöntemi kullanıldığında daha fazla tohum kullanılması gerekebilir. Ekim, çiçeklenme süresini artırmak amacıyla birkaç defada, 3 hafta aralıklarla yapılabilir. Bu sayede farklı zamanlarda çiçeklenmeye gelen bir tarla elde edilerek çiçeklenme periyodu uzatılabilir.

Senede 3 defa ekim yapılması tavsiye edilmektedir:
  • İlkbaharda
  • Haziran-Temmuz aylarında
  • Sonbaharda

İlkbaharda ve doğada çiçeklenmenin bitmesinden önce, yani Haziran-Temmuz aylarında ekim tavsiye edilmektedir. Ilıman iklimlerde sonbaharda, sert iklimlerde ise yaz aylarında ekim yapılmalıdır.

Toprak ve Gübreleme İhtiyaçları

Ekimden önce toprak iyi bir şekilde sürülmeli ve daha sonra tapan (sürgü) ile sıkıştırılmalıdır. Toprak işlemi yapıldıktan sonra dekara 25-30 kg taban gübresi atılmalıdır. Gübreden sonra dekara 1,5-2 kg arı otu tohumu serpilir ve son olarak sürgü ile tohum üzerleri kapatılmalıdır. Mevsim yağışları yeterli ise sulama ihtiyacı olmaz; fakat yağış olmadığı takdirde sulama gerekmektedir.

Çiçeklenme ve Bal Üretimi

Arı otu, 2,5 ay boyunca çiçekli kalmalıdır. Çiçeklerden daha uzun süre faydalanmak için ekim 15-20 günlük periyotlarda yapılabilir. 2 dekar ekimi yapılan arı otu tohumu, 4 koloni arıyı besler ve 100-140 kg değeri yüksek bal üretmektedir. Arı otunda çiçekler açık mor renktedir. Arı kolonisinin gücüne göre iyi bir sezonda koloni başına 5-10 kg arı otu balı hasat edilebilir; dekara bal verimi 50-100 kg arasında olmaktadır.

Bölgesel Ekim Zamanları

Akdeniz sahil kuşağında, rakımı 500-600 metreye kadar olan yerlerde sonbaharda Eylül-Kasım ayları arasında ekilebilir. Karadeniz Bölgesinde ise Ocak ayı sonunda ekilen arı otu tohumu, Mayıs ayı ortasından itibaren çiçeklenmeye başlar. Ülkemizde yapılan arı otu yetiştiriciliğinde herhangi bir hastalık ve zararlıya karşı ilaçlama yapılmasına gerek duyulmamaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Hindiba Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindiba Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Göz Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göz Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?